2024 Sonoma Invitational Wind Band & Orchestra Festival
Regional Affiliate of the Music for All National Festival presented by Yamaha
March 13–15, 2024
Weill Hall at the Green Music Center
For more updated information, visit our Festivals and Outreach page for the 2024 Sonoma Invitational Wind Band and Orchestra Festival
The Sonoma Invitational Wind Band and Orchestra Festival is a three-day event open to select high school ensembles from throughout the Western States. Featured performances will be given by the Sonoma Symphonic Wind Ensemble and the Sonoma State Symphony Orchestra, as well as masterclasses with SSU Music Faculty.
The Sonoma Invitational, is a non-competitive, non-rated festival, with emphases on musical artistry and education. This unique experience offers your students the opportunity to perform in Weill Hall, one of the nation’s premier concert venues. Performing ensembles receive audio feedback of your performance from the adjudicators, a 30-minute clinic from a nationally-recognized collegiate band or orchestra director immediately following the performance, and a clean video recording of the performance (free of comments). In addition, the conductor of each ensemble receives a video recording featuring a frontal view of the conductor with recorded comments from one of the adjudicators.
The Sonoma Invitational is an affiliate of the Music for All National Festival, qualifying premier ensembles for an opportunity for national exposure at the annual Music for All National Band and Orchestra Festivals held annually in Indianapolis.
2024 Sonoma Invitational Wind Band & Orchestra Festival digital program
2024 Festival Adjudicators
Our adjudication panel includes nationally-renowned collegiate band and orchestra educators from around the country.
Festival Performance Schedule
SCHOOL | ENSEMBLE | DIRECTOR | WARM UP | PERFORM | CLINIC | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Berkeley | Chamber Orchestra | Mary Dougherty | 7:30 | 8:00 | 8:30 |
2 | Rancho Cotate | Symphonic Band | Dustin Friel | 8:00 | 8:30 | 9:00 |
3 | Albany | Wind Ensemble | Craig Bryant | 8:30 | 9:00 | 9:30 |
4 | Casa Grande | Symphonic Band | Sean Millard | 9:00 | 9:30 | 10:00 |
5 | Foothill | Orchestra | Erik Nishimori | 9:30 | 10:00 | 10:30 |
6 | Montgomery | Wind Orchestra | Matthew Perez | 10:00 | 10:30 | 11:00 |
7 | Monta Vista | Wind Ensemble | John Gilchrist | 10:30 | 11:00 | 11:30 |
8 | American Canyon | Concert Band | Brendan Day | 11:00 | 11:30 | 12:00 |
SSU Orchestra & Symphonic Wind Ensemble Performances in Weill Hall 12:15-2:00 PM | ||||||
9 | Albany | String Orchestra | Craig Bryant | 1:30 | 2:00 | 2:30 |
10 | Berkeley | Chamber Winds | Karen Wells | 2:00 | 2:30 | 3:00 |
11 | Foothill | Wind Ensemble | Moises Fagundes | 2:30 | 3:00 | 3:30 |
12 | Hillsdale | Wind Ensemble | Mike Galea | 3:00 | 3:30 | 4:00 |
13 | Monta Vista | Chamber Orchestra | John Gilchrist | 3:30 | 4:00 | 4:30 |
14 | Washington Union | Wind Ensemble | Robert Madrid | 4:00 | 4:30 | 5:00 |
15 | Dougherty Valley | Wind Ensemble | Teri Musiel | 4:30 | 5:00 | 5:30 |
16 | Hillsdale | Chamber Strings | Shawn Reifschneider | 5:00 | 5:30 | 6:00 |
SCHOOL | ENSEMBLE | DIRECTOR | WARM UP | PERFORM | CLINIC | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Aragon | Chamber Orchestra | John Chen | 7:30 | 8:00 | 8:30 |
2 | Marin SOA | Wind Ensemble | Matthew Verplaetse | 8:00 | 8:30 | 9:00 |
3 | Ukiah | Wind Ensemble | Audrey McCombs | 8:30 | 9:00 | 9:30 |
5 | Clovis East | Chamber Orchestra | Ali Gilroy Golden | 9:30 | 10:00 | 10:30 |
6 | Livermore | Honors Symphonic Band | Justin Enright | 10:00 | 10:30 | 11:00 |
7 | Mission San Jose | Wind Ensemble | Bryce Beckel | 10:30 | 11:00 | 11:30 |
8 | Aragon | Wind Ensemble | Kevin Gallagher | 11:00 | 11:30 | 12:00 |
SSU Orchestra & Symphonic Wind Ensemble Performances in Weill Hall 12:15-2:00 PM | ||||||
9 | Livermore | Honors Chamber Orchestra | Justin Enright | 1:30 | 2:00 | 2:30 |
10 | Orange County SOA | Fredrick Fennell WE | John Carnahan | 2:00 | 2:30 | 3:00 |
11 | Amador Valley | Wind Ensemble II | Jonathan Grantham | 2:30 | 3:00 | 3:30 |
12 | College Park | Wind Ensemble | Jorge Jiménez | 3:00 | 3:30 | 4:00 |
13 | Mission San Jose | Orchestra | Bryce Beckel | 3:30 | 4:00 | 4:30 |
14 | Amador Valley | Wind Ensemble I | Jonathan Grantham | 4:00 | 4:30 | 5:00 |
15 | Santa Cruz | Symphonic Band | Christina Latham | 4:30 | 5:00 | 5:30 |
16 | Orange County SOA | Symphonic Band | Thomas Idzinski | 5:00 | 5:30 | 6:00 |
17 | College Park | Orchestra | Jorge Jiménez | 5:30 | 6:00 | 6:30 |
SCHOOL | ENSEMBLE | DIRECTOR | WARM UP | PERFORM | CLINIC | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 7:30 | 8:00 | 8:30 | |||
2 | Acalanes | String Orchestra | Edwin Cordoba | 8:00 | 8:30 | 9:00 |
3 | Jesuit | Symphonic Band | Michael Loya | 8:30 | 9:00 | 9:30 |
4 | Maria Carrillo | Wind Ensemble | Matt Bringedahl | 9:00 | 9:30 | 10:00 |
5 | Fremont | Wind Ensemble | Joseph Kelly | 9:30 | 10:00 | 10:30 |
6 | Buchanan | Chamber Orchestra II | John Lack | 10:00 | 10:30 | 11:00 |
7 | Lincoln | Symphonic Band | Jazareth Valencia | 10:30 | 11:00 | 11:30 |
8 | Acalanes | Wind Ensemble | Edwin Cordoba | 11:00 | 11:30 | 12:00 |
SSU Orchestra & Symphonic Wind Ensemble Performances in Weill Hall 12:15-2:00 PM | ||||||
9 | Fremont | Chamber Orchestra | Joseph Kelly | 1:30 | 2:00 | 2:30 |
10 | Lynbrook | Wind Ensemble | Mike Pakaluk | 2:00 | 2:30 | 3:00 |
11 | Lincoln | Wind Ensemble | Cathy Ettle | 2:30 | 3:00 | 3:30 |
12 | Las Lomas | Wind Ensemble | Brittany Shankle | 3:00 | 3:30 | 4:00 |
13 | American Canyon | Chamber Orchestra | Brendan Day | 3:30 | 4:00 | 4:30 |
14 | Buchanan | Wind Symphony | John Lack | 4:00 | 4:30 | 5:00 |
15 | Del Norte | Concert Band | Daniel Sedgwick | 4:30 | 5:00 | 5:30 |
16 | Yosemite | Wind Ensemble | Megan Rice | 5:00 | 5:30 | 6:00 |
17 | Las Lomas | Orchestra | Brittany Shankle | 5:30 | 6:00 | 6:30 |
Masterclass Schedule
9:00-9:50 | Roy Zajac, clarinet | Schroeder Hall |
10:00-10:50 | Gail Hernandez Rosa, violin | Schroeder Hall |
11:00-11:50 | Andrew Harrison, saxophone | Schroeder Hall |
3:00-3:50 | Daniel Norris, trumpet | GMC 1057 |
9:00-9:50 | Jeff Robinson, bassoon | Schroeder Hall |
10:00-10:50 | Kathleen Reynolds, flute | Schroeder Hall |
10:00-10:50 | Mark Wallace, string bass | GMC 1058 |
11:00-11:50 | Andrew Harrison, saxophone | Schroeder Hall |
3:00-3:50 | Roy Zajac, clarinet | Schroeder Hall |
4:00-4:50 | SSU Trombone Choir | Schroeder Hall |
4:00-4:50 | Daniel Norris, trumpet | GMC 1057 |
9:00-9:50 | Andrew Harrison, saxophone | Schroeder Hall |
9:00-9:50 | Laura Reynolds, oboe & english horn | GMC 1057 |
10:00-10:50 | Mark Wallace, string bass | Schroeder Hall |
10:00-10:50 | Laura Reynolds, oboe & english horn | GMC 1057 |
11:00-11:50 | Kathleen Reynolds, flute- CANCELLED | Schroeder Hall |
12:00-12:50 | David Ridge, trombone | Schroeder Hall |
12:00-12:50 | Alicia Mastromonaco, horn | GMC 1057 |
12:00-12:50 | Jonathan Seiberlich, tuba | GMC 1058 |
3:00-3:50 | SSU Brass Ensemble | Schroeder Hall |
4:00-4:50 | SSU Brass Ensemble | Schroeder Hall |
Registration is FULL, please email Andy Collinsworth (racworth@sonoma.edu) if you would like to be placed on a wait-list.
Past Festivals Archive
All ensemble concerts are open to the public. Daily parking fee is $5.